Obserwatorzy

czwartek, 21 lutego 2013

Łopatologia włosowa. Część druga. Określamy włosy.

Od określenia jakie mamy włosy zależy nasza przyszła pielęgnacja.

Najsampierw trochę o samych włosach.
Podaję za wikipedią:

Włos (l.mn. włosy, łac. pili) – nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny.
Włos składa się z:
  • łodygi,
  • korzenia,
  • opuszka (cebulki),
  • ujścia torebki włosowej (por skórny),
  • gruczołu łojowego,
  • otoczki włosa,
  • mięśnia przywłośnego,
  • część łączno-tkankowa torebki włosowej,
  • brodawki włosa.
Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna; w pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaminą, który nadaje kolor włosom, tłuszcze oraz związki mineralne.
http://www.interfil.pl/jak-farbowac-wlosy
Keratyna wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Melanina nadaje kolor włosom i skórze. Rozróżniamy dwa rodzaje barwnika: ziarnisty i rozproszony. Ziarnisty nadaje włosom ciemny odcień, a rozproszony jasny. Im więcej we włosach barwnika rozproszonego tym włosy są jaśniejsze. Melanina nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast rozpuszcza się w stężonych kwasach i zasadach.



Rodzaje włosów:

Włosy normalne. Czyli takie, które wyglądają na sprężyste, ładnie się układają. Nie zostały nigdy farbowane, nie wymagają specjalnie skomplikowanej pielęgnacji. Włosy norrmalne nie sprawiają większych problemów w pielęgnacji i stylizacji

http://pl.hairdresser-models.eu/galeria/fryzury/zniszczone-w%C5%82osy.html
Włosy suche w dotyku przypominają siano. Brak im gładkości, elastyczności. Pozbawione blasku. Trudne w stylizacji.

Włosy przetłuszczające się/tłuste. Szybko wyglądają nieestetycznie, błyszczą się, zlepiają w strąki. Brak im objętości są przyklapnięte. Potrafią wyglądać niezbyt ładnie już po kilku godzinach od mycia.Dość specyficzne w stylizacji, nadmiar kosmetyków pogarsza tylko oklapnięcie włosów.

Włosy zniszczone podobne z wyglądu do włosów suchych. Łamliwe, pozbawione blasku, Rozdwajają się. W dotyku sztywne i szorstkie. Zła pielęgnacja i farbowanie to powód tego typu włosa.

Włosy o zróżnicowanej strukturze. Przeważnie od nasady przetłuszczające się, na końcach suche i zniszczone.



Teraz poruszmy temat porowatości.

Cóż to jest ta porowatość?
To nic innego jak odchylanie sie łusek włosa. I rozmiar przerw pomiędzy łuskami. Bardziej łopatologicznie? Wyobraźcie sobie szyszki. Każdy wie jak wyglądają? To bardzo podobnie jak włosy.
http://odlegle.blogspot.com/2012/05/slow-kilka-o-porowatosci-wlosow.html

Stosuje się tutaj podział na trzy grupy 
* włosy o niskiej porowatości
* włosy o porowatości średniej, inaczej normalnej
* włosy o wysokiej porowatości.
 

 Włosy o wysokiej porowatości pochłaniają dużo wody, łatwo je zmoczyć. Dość szybko schną, łuski są otwarte, nie przylegają ściśle do włosa. Takie włosy są często zniszczone i suche, łatwo się łamią, szczególnie na końcach.

Niska porowatość włosów, to łuski szczelnie przylegające do włosa, takie włosy mają gładką powierzchnię, nie chłoną wody w takim stopniu jak włosy o wysokie porowatości, dłużej schną.

Włosy o średniej porowatości są łatwe w przewidzeniu. Dlaczego? Otóż przy takie włosy najłatwiej wystylizujemy czy ufarbujemy. Pobieranie wody i czas schnięcia w tym wypadku jest średni.
 Trzeba pamiętać, że pobór wody i schnięcie włosów zależne jest od wielu czynników. Nie może być więc jednoznacznym określnikiem porowatości.

Dobra, wiemy już mniej więcej co to ta porowatość jest, ale kurna jak ją sprawdzić?
Kilka jest sposobów, ja wybrałam te, które pojawiają się najczęściej:

Sposób pierwszy:
Test z wody: potrzebujemy  kilkanaście czystych, pozbawionych kosmetyków włosów z różnych części głowy oraz szklanki wody. Włosy zanurzamy w wodzie i czekamy aż włosy opadną na dno.
Jeżeli opadną w czasie 2-3 minut to są to włosy o wysokiej porowatości, jeśli utrzymują się na powierzchni to są to włosy o niskiej porowatości, jeśli po jakimś czasie opadają na dno mamy włosy  o sredniej porowatości.

Sposób drugi:
Między palec wskazujący a kciuk bierzemy jednego włosa i od końcówki aż do czubka głowy przejeżdżamy po tymże.
-jesli czujesz, ze palce nie przesuwaja sie gladko po wlosie , sa jakies nierownosci , wlos"trze", "skrzypi" o palce to znaczy ze masz  włosy o wysokie porowatości
-jeżeli palce przesuwają się po włosie gładko i szybko i nie czujesz żadnych niedoskonałości ani "tarcia"  to znaczy ze masz  włosy o niskiej porowatości
-Twoje palce przesuwają się po włosie łatwo mimo ze, twoje włosy z natury nie są gładkie to znaczy z masz włosy o normalnej porowatości 
Dobra, temat określony. 
Ale co wtedy, gdy nijak nie możemy się ustosunkować do wyników przeprowadzonych testów?
W takim przypadku najlepiej jest wyciągnąć średnią. 
Ja na przykład doszłam do wniosku, że mam włosy o porowatości od średniej do wysokiej. 
Porowatość zmienia się wraz ze sposobem naszej pielęgnacji. Częste farbowanie i stylizacja, nieodpowiednie kosmetyki i pielęgnacja sa w stanie zmienić porowatość naszych włosów. 
Podobnie jak narażenie na czynniki atmosferyczne. Wiatr, deszcz, słońce. Wszystko ma wpływ!



W następnym odcinku.....
Włosy wołają jeść. Odżywiamy.





Mam nadzieję, że nie walnęłam żadnego babola.
Jeśli tak, to dajcie znać.














Źródła między innymi:
Wikipedia
http://www.hsr.com.pl/wlosy_rodzaje.html

http://odlegle.blogspot.com/
http://uroda-kosmetyki-opinie.blogspot.com/
http://czarownicujaco.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz